Prowadzisz działalność? Nasza firma oferuje usługi księgowe, kadrowo-płacowe, usługi bhp. Naszym celem jest sukces naszych klientów. Zapewniamy asystę radcy prawnego oraz biegłego rewidenta.
  + 48 792 092 055
kontakt@veruscub.pl
Jakość i Bezpieczeństwo Doświadczenie i Profesjonalizm Jasne i Czytelne Zasady

Aktualności

Zmiana stanowiska MF w sprawie aut rozliczanych kilometrówką dla przedsiębiorców

W ostatnim czasie gorącym tematem na łamach GP była kwestia rozliczania sprzedaży prywatnego auta osobowego przedsiębiorcy wykorzystywanego przez niego do celów firmowych i rozliczanego w kosztach podatkowych tzw. kilometrówką.  Z informacji KIS wynikało, że sprzedaż takiego samochodu generuje przychód z działalności gospodarczej, który należy rozliczyć na zasadach właściwych dla środków trwałych.

Już po ukazaniu się publikacji GP w dniu 8 sierpnia 2017 r. ukazała się informacja z Biura Promocji i Komunikacji Ministerstwa Finansów, które w sposób odmienny od zaprezentowanego w pismach KIS klasyfikuje źródło przychodu z takiej sprzedaży. W piśmie tym resort potwierdza za KIS, że z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof wynika, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących m.in. środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych wykorzystywanych m.in. na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Jednocześnie jednak wskazuje, że w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof ustawodawca wymienia przypadek samochodu osobowego, którego podatnik może nie ujmować w ewidencji środków trwałych. W konsekwencji, w opinii MF, do sprzedaży samochodu osobowego, którego koszty eksploatacji dla celów prowadzonej działalności gospodarczej podatnik rozlicza na podstawie tzw. kilometrówki, nie znajdzie zastosowania przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof. W przypadku sprzedaży takiego samochodu zastosowanie znajdzie natomiast przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. To oznacza, że w wyniku takiej transakcji może powstać przychód ze źródła, jakim jest odpłatne zbycie rzeczy, jedynie wówczas, gdy do odpłatnego zbycia samochodu dochodzi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie.

Również 8 sierpnia 2017 r. w odrębnym piśmie Rzecznik Prasowy KIS poinformował GP o  zmianie linii interpretacyjnej i stwierdził, że wcześniejsze odpowiedzi z 7 i 26 lipca br. należy uznać za nieaktualne. Jako obowiązujące wskazał przy tym stanowisko zaprezentowane w piśmie MF z dnia 8 sierpnia br.

 

Usługi księgowe
BHP
Usługi kadrowo – płacowe
Copyright © VERUS 2018

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Cookies     Zamknij X